pondělí 21. června 2021

knihovna - M. Paver: Děs sídla Wake´s End


Není horor jako horor!

Prase, aby se v tom vyznalo. To vám tedy povím! Občas se totiž může stát, že místo hororu v knižním vydání dostanete horor v podobě recenze aneb když převládne rozhořčení, je celkem fuška vychladnout, nechat si odstup a soustředit se na knihu jako takovou… bez ohledu na žánr. Tak se pojďme podívat, o čem to vlastně melu!

MYSTERIÓZNÍ PŘÍBĚH PRO FANOUŠKY STRAŠIDELNÝCH DOMŮ… „Cosi se vynořilo z temnot…“

Suffolk, eduardovské období. Osamocené panství v odlehlém koutě mokřadu: třpytící se divočiny, jejíž šeptající rákosí střeží dávná tajemství. A Maud, osamělé děvče vyrůstající bez matky, vychovávané ...  Román Děs sídla Wake's End, odehrávající se v průběhu pěti staletí, je temný gotický thriller o vražedné posedlosti a touze jedné dívky roztáhnout křídla a být volná.

Chaos nad chaos a zmatek nad zmatek! Anotace je naprostá šílenost! Zaprvé na obalu uvedený žánr horor je neuvěřitelná zhovadilost. Sama autorka ve své poznámce na závěr označuje Děs sídla Wake´s End za gotický román! V anotaci zazní: mysteriózní příběh, temný gotický thriller… no už ani to prase z úvodu se v tom nevyzná.

A cosi pro fanoušky strašidelných domů? No, tak to už ale vůbec! Na horor, který mi slibuje obálka, jsem čekala, čekala, čekala a co? Nedočkala jsem se! Kolem hororu to běželo tryskem a zatraceně velkou oklikou! Já se dneska podle všeho uvykřičníkuji do bezvědomí!

 „…Pomáhala Coleovi na zahradě. Naučil ji, že má do každého důlku zasadit čtyři semínka: Jedno pro havrana, jedno pro vránu, jedno, co shnije, a jedno, co žije…“

Thriller? Pche! Kdo četl Castillo, Cartera nebo zabrousil mezi severské autory, ten se vám vysměje do ksichtu ještě víc, než se teď momentálně tlemím já! Temné? Leda za předpokladu, že budete číst potmě! Ovšem mysteriózní? To v každém směru.

Z uvedeného vyplývají dva možné závěry:

  1. Budu-li knihu hodnotit coby horor, půjde o nehorázný průser za dvě hvězdy s odřenýma ušima, protože bát si mohlo tak akorát batole. I když prostředí jisté prvky pro nějaké to mrazení nabízí, autorka z toho nevytěžila vůbec nic. Ani se nesnažila. S příběhem šla zcela jinou cestou!
  2. Zvolím-li možnost hodnotit Děs sídla Wake´s End jako gotický román, což je subžánr, se kterým mám houby zkušenosti, a proto žádné srovnání, budu nadmíru spokojená. A teď, kde mám onu pověstnou babu, která by mi poradila?

Kašlat na škatulky, žánry, obaly, anotace a další! Dnešní titul z toho vyjde jako lepší průměr, který přináší poutavý a napínavý příběh Maud… dívky, která si prošla kde čím a na svých ramenou nese břímě nejen minulosti, ale vlastních výčitek a tajností. V žádném případě nehledejte příběh strašidelného domu, ničeho takového se nedočkáte. Forma, kterou je nám vše sdělováno, je různorodá. V zásadě se střídá vyprávění v er formě a deníkové zápisky.  Jako bonus se sem tam přidá nějaký ten dopis či novinový článek.

Lehce zmateným začátkem se nenechte odradit. Trochu mi přišlo, že na úvod zmíněný pisálek se tu ocitl omylem a posléze byl zapomenut. Maličko přešlap. Dalším krokem mimo bylo ponechání celé řady podle mých domněnek latinských mouder, jejichž překlad si musíte vyhledat, pokud nejste v tomto jazyce kovaní. Cave Cave Deus Videt! Cha a víte prd! Jestli to chápu správně: Pozor, pozor, pán se dívá! Myšleno Bůh.

 „…Okno v mé ložnici neotevírala Ivy, nemůže to být ona. Stalo se to znovu včera v noci, když nebyla v domě: zůstala ve Wakenhyrstu kvůli dalšímu slehnutí své matky a vrátí se až zítra. Jak tedy zdůvodním skutečnost, že jsem se dnes ráno probudil a našel okno znovu pootevřené?...“ 

Ani omylem nejde o čtení na těžký a vedrem prosycený den, kdy se vám nechce myslet, natož cokoli vnímat. Ani u vody by se kniha nejspíš neujala, pokud ji po ní nechcete pustit, což by zase byla škoda. Na upršené depresivní odpoledne, které ještě víc zdůrazní atmosféru mokřadu a starého domu, je jako dělaná!

Čili: Hledáte-li duchy, mrazení a opravdové děsivé staré domy, podívejte se primárně po knihách Darcy Coates, která se rozhodně vydává lepším směrem než Michelle Paver. Pokud fandíte gotickým románům, hodně (ale opravdu hodně) slabým thrillerům, které se odehrávají v minulosti bez technických vymožeností, kde jsou propracované rodinné vztahy, pověry, víra a podobně, jste tu rozhodně správně. Děs sídla Wake´s End má potenciál, jen k němu musíte přistupovat s ohledem na to, co skutečně je a ne, co se vám nakladatel snaží říct, že podle něj je, protože to je úlet přímo neskutečný! Rozhodně bych si od autorky ráda přečetla něco dalšího.

Stalo se vám někdy, že by nejen zařazení do žánru, ale i příslib v anotaci, byly tak odlišné od reality, až se de facto jednalo o klamavou reklamu?! A máte tip na knihu, kde je v hlavní roli strašidelný dům?

Autor:  Michelle Paver

Rok vydání: 2021 (rok vydání originálu 2019)

Počet stran: 352, ebook ve formátu epub 306

Překlad:  Julie Tesla

Na eshopu Palmknihy.cz můžete aktuálně pořídit ebook za 319,- Kč a klasickou knihu za 339,-Kč, protože ano – Palmknihy rozšířily sortiment i o knihy v běžné podobě ;-)


4 komentáře:

  1. Knihu se strašidelným domem neznám, ale film Zámek hrůzy se mi líbil moc, i když podle ČSFD to byl propadák :D.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. A myslíš Zámek hrůzy jakože horor s Liamem Nielsonem nebo Strašidelný dům s Eddie Murphym? Zbožňuju oba! :D jeden je tedy fakt horor a ten druhý je děti friendly :D

      Vymazat
    2. Á je správně. Ale Strašidelný dům je taky super, pořád i po těch letech mi v hlavě zní zpívající hlavy :D.

      Vymazat
    3. Kde je klíč, kde je klíč, kde je všemu klíč? Ježíši, díky, teď to nedostanu až do zítra z hlavy :D :D milujeme tuhle scénu!

      Vymazat

Každý komentář velmi potěší, i kdyby to byl obyčejný smajlík. Díky za Váš čas :)