pondělí 1. října 2018

knihovna - F. Kotleta: Fakt hustej nářez

Na třetím rande!Hustej nářez ve mně zanechal velmi specifický dojem. Jako když si dáte dobré jídlo a víte, že si půjdete pro nášup. Ne hned. Počkáte si na správnou chvíli, abyste si vše mohli řádně vychutnat, neb na dobré věci se čekat vyplatí. Je ale tohle případ, kdy s jídlem roste chuť? Nebo kdy vše zraje jako víno? Uvidíme…

zdroj obrázku klik
Volné pokračování románu bestsellerového románu Hustej nářez, který odstartoval cyklus Bratrstvo krve. Podle recenzí a ohlasů, a dokonce i podle samotného Jiřího Kulhánka, je František Kotleta jeho hrdým učněm a následovníkem, který má touto knihou šanci dotknout se mistrovy velikosti a dokonce ji překonat.

 "Kdybych nebyl Kulhánkem, chtěl bych býti Kotletou." – Jiří Kulhánek
„Velikán Kotleta, mistr šalby a klamu – má inspirace.“– Miroslav Žamboch
„Přesně jak se od řezníka dalo čekat: Je to maso.“ – Štěpán Kopřiva

V první knize to mimozemšťanům ještě prošlo, teď se ale zbytky zdecimovaného upírstva vydaly do posledního boje. A že tenhle boj začíná ve čtvrti plné bojechtivých transvestitů, není nakonec na škodu. Jenže žlutí okupanti mají dost síly vzdorovat, a jestli po něčem touží, tak je to vrátit upíry už navždy do mýtů a legend. Ve hře je ale ještě jeden hráč – někdo podivný a nebezpečný, který za sebou zanechává radioaktivní stopu... Pokud má být lidstvo znovu svobodné, nezbývá než odpálit pár bomb a najít spojence, kteří mohou být mnohem nebezpečnější než ti nejhorší nepřátelé.
František Kotleta se vrací a je ještě hustější, akčnější a zábavnější.

František Kotleta (*1981)


Rodák z Bruntálu, spisovatel, trestanec, podnikatel, jesenický Mauglí a řezník. Pochází z umělecké rodiny, jeho matka byla tanečnice, gymnastka a špionka, již pro neohrožené občanské a politické postoje perzekuovali natolik, že byla nucena před StB uprchnout do zahraničí. O Kotletově otci se nic neví. Podle některých indicií je jím Michail Gorbačov, kterého Kotletova matka svedla během jeho tajné návštěvy Bruntálu.

Dva roky strávil ve věznici Heřmanice, za což ale mohlo pouhé nedorozumění. Vzhledem k datu jeho narození si policie spletla nevinnou párty s ilegální oslavou narozenin Adolfa Hitlera. Při pokusu o rozehnání večírku zbil Kotleta sedm policistů do bezvědomí a jejich veliteli usekl několik prstů na ruce řeznickým sekáčkem.

K literatuře se dostal až ve výkonu trestu, kde se seznámil s dílem velikána české akční sci-fi, Jiřího Kulhánka. Po několika neúspěšných pokusech rozvíjet Mistrovo dílo (kterýžto nápad mu posléze ukradl Martin Moudrý) se rozhodl vstoupit na trnitou cestu originální tvorby a hned jeho prvotina byl jednoznačný zásah do černého.

Hustej nářez (2010), úvodní díl cyklu Bratrstvo krve, je dílo plnokrevné, sofistikované, avšak zároveň neoddiskutovatelně zábavné, a okamžitě se v české literatuře stalo kultem, který nemá obdoby. Drsný, ale emotivní příběh několikasetletého upíra Jana Bezzemka, který je nucen společně s dalšími krvesaji bránit Zemi před invazí zlovolných mimozemšťanů, obsahuje všechny potřebné ingredience, aby překonal úzké mantinely žánrové tvorby a stal se plnohodnotným uměleckým dílem, takzvanou vysokou literaturou vhodnou pro intelektuály i pro normální slušné čtenáře.

Vydává nakladatelství Epocha, s. r. o. ve spolupráci s freetimepublishing, s. r. o.

Nakladatelství:  Epocha
Žánr: fantasy, sci-fi/akční fantastika
Rok vydání: 2012
Počet stran: 288, ebook ve formátu epub 204
Série: Bratrstvo krve, díl druhý

Očekávání:

Nářez. Jedno slovo. Víc netřeba. Je dostatečně vystihující. Jednička nasadila laťku na čtyři kachny. Budeme doufat, že si ji udrží.Kotleta do ouška? Oj! Klik!

Skutečnost:

A? Udržel, aneb třetí rande s panem Kotletou nedopadlo vůbec zle. Ano, jisté rezervy oba máme, leč jinak jsme zřejmě dospěli k oboustranné spokojenosti. Jak to myslím? Inu – on, jako autor, má o dalšího nadšeného fanouška víc. A já, coby čtenář, se těším na třetí díl, protože – Kotleto! – tohle jsme si nedomluvili! Utnout to v nejlepším, to se dělá?!

„…Byl jsem vážně mizerný pilot. Copak jsem jím mohl nebýt, když jsem pocházel z doby, kdy vrtulník ještě neměl na papíře ani Leonardo da Vinci?…“

Myslím, že František Kotleta není autor pro každého. Jeho psaní je surové, drsné, barvité, akční, ještě jednou drsné a pořádně masakrózní. To vše obaleno vtipem, neuvěřitelnými hláškami a hlody, špetkou toho sexu, ať vás nebalamutím, že tam žádný není – je. A vše završí upíři, mimozemšťané a děj zasazený do naší domoviny.

Vznikne vám tak výbušný koktejl, že jen ti nejotrlejší v tom najdou zalíbení. Číst každý den, celý den, týden v řadě, měsíc… to bych nedokázala. Je potřeba knihy takového ražení prokládat, jinak by se ze mě asi stala guma. Jinými slovy – už by mě nebylo čím překvapit. Stala bych se odolnou až znuděnou a celý žánr by se mi řádně zprotivil. Něco takového je potřeba vychutnávat po doušcích. Převalovat na jazyku a užívat si. Kruci, proč mě napadají jen samá srovnání s jídlem? Měla bych se jít léčit. Jenže když se někdo jmenuje (byť jde o pseudonym, prý) Kotleta, co to má evokovat jiného než právě dlabanec?

„…“A nebyly to jenom nějaké magické kecy jako vždycky? Já znal třeba magistra Kellyho a ten mi po litru červeného truňku říkával, že jediná skutečná magie je sebevědomí, hodně síry a včas poznat chvíli, kdy je nejvhodnější okamžik sbalit všechny prachy a vypadnout o království dál.“…“

Čili pokud stojíte o pořádně krvavou flákotu a nebojíte se, tady František je přesně váš člověk. Zkuste ukázku, prubněte třeba Příliš dlouhou swingers party coby ochutnávku, protože to jsou povídky, ať zjistíte, zda vám styl psaní svědčí a baví vás. Já se nemůžu dočkat dalšího dílu. Mám dojem, že by měl být poslední, ovšem ruku do ohně za to nedám. Sama za sebe musím přiznat, že se víc těším na jeho druhou sérii s Tomášem Koskem. Jan Bezzemek mě baví, stejně jako Gerhard… jen si nemůžu pomoct a dám opět jen čtyři kachny.

Za zaslání recenzní eknihy mnohokrát děkuji eshopům Palmknihy – eReading

6 komentářů:

 1. Na tvojí první recenzi o Kotletovi si pamatuju moc dobře! :D

  OdpovědětSmazat
 2. I já a tenhle, doufám, není poslední! :D

  OdpovědětSmazat
 3. No, uppiri versus mimozemstany, to je jako Vetrelec vs Predator nebo Superman proti Godzile. Kdyby tu tak pristali mimozemstany a po setkanich s hejkalem, ohnivym muzem, vodnikem a skritke Rakosnickem supem odfrceli

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. JOoo, kdyby svět byl takhle jednoduchý :) fantazii se meze nekladou a za sebe můžu říct, že radši upíři vs mimozemštani než sladkobolné dívčí romány, kde jsou z upírů sexy mazlíčci s dokonalým vším a x knih na jedno brdo - tohle je aspoň... nářez!

   Smazat
 4. kotleta je docela oblibeny, taky bych mela uz neco zkusit :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Osobně jsem se do něj zamilovala - jeho styl i humor mi vyhovují, tak jsem zvědavá, co na něj řekneš :)

   Smazat

Každý komentář velmi potěší, i kdyby to byl obyčejný smajlík. Díky za Váš čas :)