Stačí jedna kniha na otevření očí?
Setkali jste se někdy s pojmem digitální hygiena? Ne, skutečně jsem se nespletla a nemám na mysli dentální hygienu. Zuby dnes necháme na pokoji. Chyť bizona je zajímavá kniha o zdravých digitálních hranicích v rodině. Více o projektu najdete na webu digitalnihyggiena.cz.
Téměř sedmiletý Samík se také vydává do světa a diví se: Proč se do přírody odhazují odpadky? Proč se o telefonní budky už nikdo nestará? A proč se večer máma s tátou místo čtení pohádky občas zapomenou u smartphonů? Rodičům se však tyhle svítící cihličky jednoho dne omylem roztříští a Samík dostane nápad: co kdyby zkusila celá rodina pár týdnů přežít bez nich?
Dnes se na ty malé placaté cihličky totiž spoléháme až extrémně. Zapomínáme myslet, být soběstační, číst v mapách, hledat informace v knihách, věnovat se víc nejen sobě, ale i partnerům, rodině, dětem, zvířatům, přírodě, prostě všem. Schválně jděte na kafe, zákusek či oběd a po očku se rozhlédněte kolem sebe. Kolik lidí z deseti bude brejlit do malé obrazovky místo do talíře? Kdo bude ťukat nebo rolovat, místo aby si povídal?
A na spoustu dalších situací, které si možná jako dospěláci ani neuvědomujeme, vás upozorní Jitka Holasová a její kniha Chyť bizona. Podání příběhu je svou strukturou i podobou uzpůsobeno převážně dětskému publiku, nicméně i dospělák zvládne knihu hravě přelouskat. A některým bych to velmi důrazně doporučovala. Sama jsem byla v šoku, kolikrát jsem zakroutila hlavou nad svým vlastním chováním. Celou recenzi najdete na webu Knižní díra!
Žádné komentáře:
Okomentovat
Každý komentář velmi potěší, i kdyby to byl obyčejný smajlík. Díky za Váš čas :)