Nenápadný poklad?
Ne každá kniha se
tváří na první pohled jako bestseller, ze kterého si ohromením sednete na
zadek. Avšak zdání může klamat. Dnes vynecháme předehru v podobě mého
líčení složitého vztahu s matematikou. Všem je určitě jasné, že nejsem
žákyní třetí a ani deváté třídy. Jde o obyčejnou fascinaci tímto předmětem a
cílem recenze je, aby byla delší než anotace. Což samo o sobě představuje
výzvu!
Rozhodně tleskám nápadu přinést dětem matematiku zábavnou formou a způsobem, který má potenciál je nadchnout, aby k této vědě vznikl vztah a ne averze jako v mém případě. (I když ta averze místy dost hraničí s až obsedantní fascinací a potřebou porozumět. Velice často marně.) Vést učení jiným směrem než je huštění počtů, rovnic a pravidel, ale i prostor nechat vědomosti uzrát, hrát si s nimi a nějakým způsobem je aplikovat? To chce koule!
Hry a soutěže obsahují popis jednotlivých her, což by vás určitě napadlo i bez mé nápovědy. Kolik hráčů připadá v úvahu, základní princip, jaká jsou pravidla, případné obměny a ročníky, pro které je hra vhodná. Plus i to, jaké daná hra obsahuje učivo. Zřejmě aby se s tím kantorům lépe pracovalo a přehledněji hledalo.
Přílohy jsou potom vhodné pro kopírování či skenování a samotnou práci s nimi. S tím kopírováním se trošku pere hodně pevná/tuhá vazba, i když jde o paperback. Ale vždy je možnost vyfotit stránku telefonem a vytisknout. To jen tak na okraj praktická poznámka.
Z mého pohledu přišla Alena Ščuková s nápaditou publikací a bylo by prima, kdyby se dostala do povědomí co nejvíce učitelům. Jan Amos na to šel dobře a i v úvodu Hry s matematikou zazní jeho myšlenka:
„Posláním od začátku do konce budiž hledati a nalézati způsob, který by umožnil, aby učitelé méně učili, žáci se však více naučili, aby ve školách neměl místa křik, pocit ošklivosti, vědomí marné práce. Ne ze souhlasu, ale z pochybnosti se rodí pokrok.“
Jak dalece je reálné, aby se na školách myslelo na praktickou stránku věci, a nakolik se stále praktikuje slepé a nesmyslné biflování… to už je na úplně jiné diskuse. Jsme opět u toho, jak bych měla knihu zhodnotit. Sama za sebe říkám, že pro mě má přínos pouze informativní a mohu z ní čerpat v případě, že bude mrňule potřebovat něco doučovat nebo poradit, případně trošku navnadit jiným způsobem, než nám nabídne její učebnice.
Nejsem však schopna posoudit kvalitu či smysl jednotlivých her, jejich realizovatelnost a hratelnost. Portál vám dává k dispozici možnost stáhnout si ukázku (zadání a přílohy) zdarma. Takže máte-li doma žáka třetí až deváté třídy, můžete vyzkoušet a dát nám vědět, jak vám to šlo ;-)
Rok vydání: 2020
Počet stran: 144
V případě zájmu
vás tento kousek vyjde na krásných 195,- Kč (stále je v platnosti 25%
sleva) a nevím, jaký názor na to máte vy, ale já rozhodně podporuji nakupování
přímo u vydavatelů – tudy
do eshopu!
Alena Ščuková vyučuje
matematiku na prvním i druhém stupni ZŠ, vede matematický kroužek a je
zapálenou počtářkou.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Každý komentář velmi potěší, i kdyby to byl obyčejný smajlík. Díky za Váš čas :)