Špetka filozofie do podzimních dní…
Otázka víry (ať už té v Boha či jiné) bývá často ošemetná. Jak to mám nastavené já? Věřím, ale nemám ráda, když mi někdo diktuje, ba skoro nařizuje, jak mám věřit. Snaha o organizaci náboženství napříč mnoha národnostmi i způsoby víry v historii prakticky nikdy nevedla k ničemu dobrému. Církve mezi sebou bojují. A kde nejsou boje, tam je vzájemná nevraživost a tak dále. I z víry se vytratila tolerance.
Pro mnoho lidí je modlitba dost obtížná záležitost. Co by se ale stalo, kdybyste objevili jednoduchou modlitbu, která to změní a přivede vás ke zdroji Boží přítomnosti ve vašem životě? Znalec spirituality Jim Manney představuje křesťanům 500 let starou formu, která změnila jeho vnímání modlitby a způsob, jakým se modlil. Jde o modlitbu zvanou examen, kterou rozvinul sv. Ignác z Loyoly, aby přivedl člověka k neustálému vědomí Boží přítomnosti. To, co dělá tuto modlitbu tak silnou, je její schopnost rozptýlit falešnou představu, že Bůh je někde „tam nahoře“, odtržený od našich každodenních úkolů a starostí. Místo toho nás examen zve ke vztahu s Bohem, který si přeje být osobně přítomný v konkrétních životech těch, které stvořil. Díky pěti jednoduchým, ale účinným krokům se můžeme každý den setkávat s Bohem, jehož přítomnost v našich životech může změnit celý svět.
Co si pod tím pojmem představit? Jde o jezuitskou modlitbu, jejíž hlavní podstatou je zpětný pohled. Examen ale nejde do minulosti v řádu let, jde spíše o jakousi rekapitulaci uplynulého dne. Konkrétně za co poděkovat, za co cítit vděčnost, úlevu, radost, smutek, zklamání – nijak neomezuje a nenutí k žádostem o odpuštění, nevynucuje pokoru.
Rozhodně nejde o knihu, kterou přečtete na posezení, i když má notýskovou velikost a pouhých 128 stran. Jedná se o špetku náročnější čtení a na to je potřeba specifická nálada. Já si ji dávkovala postupně. Představovala pro mě balzám po dlouhých a náročných dnech. Ne ve všem s autorem souhlasím, ne vše souzní s mým vnímáním. Ovšem dělá mi dobře se jednou za čas v obdobných tématech porochňat a sama se sebou diskutovat, polemizovat, přemýšlet nad textem a jet zase na jiné notě, než co mi zpravidla poskytuje beletrie.
Jim Manney je americký publicista a redaktor, působil jako vedoucí redaktor nakladatelství Loyola Press, kde spolupracoval s mnoha velkými současnými spisovateli vycházejícími z ignaciánské tradice, jako je např. James Martin. Napsal řadu knih o duchovním životě vycházejících z moudrosti ignaciánské spirituality.
Vydalo nakladatelství Portál v roce 2023
Žádné komentáře:
Okomentovat
Každý komentář velmi potěší, i kdyby to byl obyčejný smajlík. Díky za Váš čas :)