čtvrtek 12. července 2018

knihovna - D. Gabaldon: Lord John a Bratrstvo čepele


 Těší mě, m´lorde!


Vrtalo mi hlavou, proč je kolem této autorky tak obrovský humbuk. Co to způsobuje? Je opravdu tak dobrá nebo je to jen nafouknutá bublina? Seriál mě nijak neláká a ani ke knižní sérii Cizinka mě to vůbec netáhne. Proto bylo překvapením, že mě anotace Lorda Johna zaujala. Nevidím však důvod 
váhat a jdeme se do něj pustit. 

zdroj obrázku klik
Píše se rok 1758. Sedmiletá válka je v plném proudu a Anglie bojuje v Porýní na straně Prusů. Pro lorda Johna a jeho urozeného bratra Hala bude bojiště vítaným oddechem od mučivé záhady, která se skrývá v rodinné minulosti. Před sedmnácti lety byl otec lorda Johna, vévoda z Pardloe, nalezen mrtvý s pistolí v ruce. Obvinění, že byl agentem jakobitů, navždy poskvrnily rodinnou čest.

Nyní se duchové minulosti probouzí. Bratr lorda Johna za záhadných okolností obdržel stránku ze ztraceného deníku jejich zesnulého otce. Kdosi zneužívá dávné hříchy, aby se rodině Greyů vysmíval, ale Hal, který má svá vlastní tajemství, se tím odmítá zabývat a svému bratrovi přikáže, aby reagoval stejně. Frustrovaný John se obrátí na muže, který byl jak jeho vězněm, tak jeho zpovědníkem: skotského jakobitu Jamieho Frasera.

Fraser mu toho může povědět mnoho – a mnoho také zatajit. Ale válka, zakázaný románek a Fraserova vlastní tajemství Greyovo pátrání zkomplikují. Dokud James Fraser nevydá chybějící dílek šokující skládačky, a lord John, rozpolcený mezi svou odvahou a svým svědomím, se nebude muset rozhodnout, jestli je ochoten kvůli rodinné cti obětovat život.

zdroj obrázku klik

OD AUTORKY SVĚTOVĚ ÚSPĚŠNÉ ROMÁNOVÉ SÉRIE CIZINKA
Opravdu zábavná a úžasně vtipná historická detektivka.
Booklist

Kniha plná živých popisů a detaily.
Diana Gabaldon přenáší čtenáře do osmnáctého století,
plného třpytivých pozlátek i páchnoucích stok.
Book Page

Na stránkách této knihy ožívá historie.
New York Daily News

Jestli je Diana Gabaldon v něčem mistrem,
pak je to využití historických kulis
pro vytvoření dokonalé love story.
Publishers Weekly

******
Autor:  Diana Gabaldon
Nakladatelství:  Omega
Žánr: detektivka, historický
Rok vydání: 2018
Počet stran: 552
Překlad: Kateřina Heřmanová
Série: Lord John Grey, díl druhý

Teaser:


Očekávání:

Protože jsem netušila, co od autorky čekat, tak trochu jsem skákala do neznáma. Ale to například s Chrisem Carterem nebo Františkem Kotletou taky a jak krásné vztahy z toho vznikly! Čili hlavní požadavek ve chvíli seznamování s novým autorem je: Prosím, ať nemám nutkání tu knihu zahodit.

Skutečnost:

Vcelku skromné, no ne? Vezmeme to hezky popořadě:

50… pozvolný rozjezd. Na jakékoli větší závěry je prozatím brzy.

80… stále se snažím začíst. Ano, začínám být jemně netrpělivá. Jak mě kniha nechytne do padesáté stránky, čuji (=tuším) problém. Vše je detailní, propracované, a proto obšírnější. Ano, zdlouhavé, jenže zajímavost se knize rozhodně nedá upřít. I když ve mně začíná klíčit přesvědčení, že tomu velkému halo kolem Diany Gabaldon odolám.

…“Hledání… spřízněnosti nebylo mým záměrem,“ řekl jsem opatrně a spustil šálek. „Šel jsem tam, abych majiteli položil otázky v důvěrné záležitosti. Přesto,“ dodal mimoděk, „člověk by byl blázen, kdyby přehlížel libru, kterou objevil ležet u svých nohou na silnici jen proto, že ji nehledal.“…

155… dobrá – jistá napínavost hraje ve prospěch příběhu. Nebudu lhát. Začíná mě to bavit a především se nedostavuje nechuť a remcání. Trvá mi to, přesto se bavím.

300… autorka rozhodně ví, jak ve čtenáři udržet zvědavost tak akorát napnutou. Ani málo, ani moc. Tajemství poodhaluje a odkrývá postupně. Krok za krokem. Žádný spěch, žádné ukvapené závěry a dostatek prostoru pro různé konspirační teorie.

426… uznávám plusové body. Sice to trvalo, ale jsem napnutá, přestože se dalším knihám nejspíš vyhnu. Leda by šlo něco kratšího, třeba povídkového charakteru. I tak nemám chuť knihu odložit a příběh zapomenout. Baví mě, přemýšlím o něm. Zajímá mě, kam povedou Johnovy kroky. Jak se mu bude dařit? Uspěje, či nikoli? A je tu ještě otázka lásky… hodně ošemetná a nevím, zda se to dá považovat za spoiler, ovšem pokud vám vadí jakákoli zmínka o homosexualitě, rovnou na tuto knihu zapomeňte. (Edit – po zhlédnutí traileru není pochyb o tom, že se o žádný spoiler nejedná)

…“Lehká fregata na pravoboku,“ řekl polohlasem. Percy se na něj zmateně zadíval, ale poté si všiml směru jeho pohledu. „Skutečně? Vypadá nesmírně slušně,“ zamumlal Percy. Zjevně s generálem Stanleym strávil dostatek času ve vojenských kruzích, aby mu byly podobné termíny známy. „Lehká fregata“ bylo spojení značící ženu chabých mravů. „Nechoďte s ní do zahradní besídky,“ zamumlal na oplátku…

454… mám za sebou zatraceně napínavý úsek a musím říct, tohle Diana umí. Na výbornou. Detaily, detaily, detaily. Někdy je jich moc, jindy málo. Tady přesně akorát, aby to nechalo dostatek prostoru pro vaši fantazii a zároveň děj nepůsobil stroze. Neb jsme ještě kousek před samotným finále, skoro nedýchám a jdu hltat dál!

Toliko z poznámek v průběhu čtení. Teď si dáme malé shrnutí a závěr v jednom. Jsem spokojená. Bez diskuse. Pohodové čtení. Co se žánru týká – historický krimi román se špetkou humoru, jak zaznělo v upoutávce – rozhodně sedí. Perfektní. Napínavé. Vtipné. Vážné s jemným chvilkovým závanem netradiční romantiky a znovu napínavé. Nemám co vytknout.

Pokud se budeme bavit o technické stránce – v knize jsem narazila na myslím dva překlepy, které mě tak trochu cvrnkly do oka a pak třetí na přebalu/zadní straně knihy. Ostatně, když si pozorně přečtete „recenze“ pod anotací, najdete ten malý nesmysl také, alespoň myslím.

…“Sir Richard je vynikající diplomat,“ odvětila tónem plným sebeuspokojení. „Skvěle zvládá nevědět věci, které se očekává, že vědět nebude.“…

Kolik knize dám? Tři a půl. Není to ani průměr, abych dala tři. Ovšem ani taková skoro dokonalost, která by si vysloužila čtyři kachny. Proto nově zařazuji i půlená hodnocení. Není to obvyklé a někde to ani udělit nejde, tam budu zaokrouhlovat dolů – na tři. Nicméně… tady půlená možná jsou, proto tři a půl a třeba si Lord John Grey a Diana Gabaldon někdy v budoucnu tu chybějící půlku ještě vyslouží.

Za recenzní výtisk děkuji Nakladatelství Omega a těším se na případnou další spolupráci.  4 komentáře:

 1. 552 stránek? Kachničko, smekám! :D

  OdpovědětSmazat
 2. prvni dil Lorda Johna byl trosku slabsi, popravde dvojka se mi libila stonasobne vic... a o Cizince nemluvim, jedna z mych velice oblibenych serii... autorka proste umi psat a i kdyz obcas pusobi pribeh klisoidne nebo moc romanticky, vzdycky to vyvazi necim jinym...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak možná dobré, že jsem začínala právě tímhle dílem :) rozhodně jsem nebyla zklamaná, je to celé zajímavé universum, jen jsem prostě na jiné kousky, které mám raději- ale o tom to je - nemůžeme všichni hltat to samé - byla by nuda :)

   Smazat

Každý komentář velmi potěší, i kdyby to byl obyčejný smajlík. Díky za Váš čas :)