Máte sklep? A můžu ho vidět?
Ne, tak otázka pro dnešní den nezní, ta je jiná: Třídíte odpad? Striktně, pečlivě, průměrně, symbolicky či nijak? Nebudu vás nutit sáhnout si do svědomí a ani vás fanaticky upozorňovat, že planetu máme jen jednu a občas se k ní chováme hodně macešsky. Stejně tak nebudeme dnes diskutovat o tom, zda jednotlivec něco zmůže. Tato témata necháme na jindy. Dnes si projdeme knihu, která cílí na školáky, a rozhodně si myslím, že neublíží ani nám, dospělákům!
Na prvním místě bych ráda zmínila, že jsem měla poněkud zkreslené představy o tom, jak by taková encyklopedie měla teoreticky vypadat. Nevím, jak to máte vy, ale já si představím ďábelsky tlustou bichli, která se hodí na lisování kde čeho a obsahuje neuvěřitelné množství pojmů. Ty jsou seřazené podle abecedy a čtenáři, hledej. Takový středověký Google, chtělo by se poznamenat.
Velkou výhodu spatřuji především v tom, že Gerda Raidt začíná od začátku, a sice upřesněním toho, co vlastně odpad je a že to vůbec není snadná definice. Proč? Co je odpad pro jednoho, nemusí být odpad pro druhého, vezmu-li to hodně zjednodušeně. Zmíněna je zde i historie a jak se s odpadem nakládalo tehdy a jak teď. Kam jde tekutý odpad, víte? Jak funguje kompost? Jak vypadá recyklace a co se vůbec dá recyklovat? Co znamenají některé obrázky/piktogramy na obalech? Kam s odpadem, který recyklovat nejde?
Ilustrací se ujala sama autorka a text skvěle doprovází. Na některých stránkách je to pro změnu naopak – prim hraje obrázek a dokresluje ho text. Nejde o žádný kýč, ani přehnanou barevnost. Vše skutečně v duchu encyklopedie, která má osvětlit základní téma „odpad“. Vybavuje se mi kniha Co sežral žralok od jiného nakladatelství, která, ač měla obdobné téma, byla pojata jinak a cílila na dítka už od čtyř let. Musím říct, že Co s odpadem? ji svou formou i obsahem převyšuje, a proto dostane plný počet hvězd.
Rok vydání: 2022
Počet stran: 96
Překlad: Erik
Schwarzbach
V případě zájmu
vás tento kousek vyjde na krásných 239,- Kč (stále je v platnosti 25%
sleva) a nevím, jaký názor na to máte vy, ale já rozhodně podporuji nakupování
přímo u vydavatelů – tudy do eshopu!
Gerda Raidt je
ilustrátorka a autorka populárně-naučných knih pro děti.
Nedávno jsem četla ne encyklopedii, respektive populárně naučný styl, ale fakt odbornou publikaci o odpadu a o tom, jak ho lze využít pro rozvoj společnosti. A kupodivu to jde. Jen se na něj musí dívat v trochu jiném světle. Dnes existují i příležitosti jako P2P půjčky investice pro investory, kteří se chtějí na ekologii podílet třeba v tom kapitálovém hledisku. A recyklace může být na fakt dobré úrovni. :-)
OdpovědětVymazatDobrý den, fajn seznam. Na druhou stranu recyklovat to jde, jen se to musí třeba odvézt někam, kde to od vás vezmou. Jasně, nebudou tu na to kontejnery. Ostatně ono i to hodně promílané třídění textilu je hodně na hraně, protože tam lidi házejí i staré hadry. A ano, za některý odpad se prostě bude platit.
OdpovědětVymazat